Sıkça Sorulan Sorular

Mezunlar için turizmin hızla geliştiği ülkemizde çok çeşitli iş olanakları bulunmaktadır. Fakülte mezunlarının istihdamında herhangi bir sorun olmamaktadır ve aşağıdaki alanlarda iş imkanı yakalayabilmektedirler;

Turizm İşletmeciliği Bölümü Mezunları

Konaklama işletmeleri, Seyahat işletmeleri, Yiyecek ve içecek işletmeleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Hediyelik eşya mağazaları, Animasyon ve eğlence işletmeleri, Bağımsız iş olanakları (büyük sermaye gerektirmeyen pansiyon, bar ve benzeri yerlerin işletmecisi olarak mezunlar kendi işlerini kurabilirler) ve Turizm eğitim kurumlarının gereksinim duyduğu akademik kadrolarda çalışabilirler.

Turizm Rehberliği Bölümü Mezunları

Bağımsız turist rehberi, Seyahat acentasına bağlı turist rehberi, Seyahat acentası yöneticisi, Seyahat acentası enformasyon memuru, Müze rehberi, Başarılı ve yatkın öğrenciler için akademik kariyer imkânı, Eğitim Bilimleri alanında yüksek lisans yapan mezun öğrenciler için ortaöğretim kurumlarında meslek dersi öğretmeni olma fırsatı da bulunmaktadırlar.

Fakültemiz;

 • Leonardo Da Vinci Hareketlilik Projeleri kapsamında Ulusal Ajansa sunulan “Akdeniz Havzasındaki Sürdürülebilir Turizme Avrupa Boyutunun Katkısı: Yeni Yaklaşımlar ve Açılımlar Projesi” nin yürütücülüğünü yapmaktadır.
 • “Leonardo Da Vinci Transfer of Innovation Projeleri kapsamında Ulusal Ajansa sunulan “Contribution of the European Dimension to the Qualifications and Employibility of Women in the Tourism Industry” Projesi’nde Nevşehir Üniversitesi Meslek Yüksekokulu ile ortaklık yapmaktadır.
 • Türkiye İş Kurumu Aktif İstihdam Tedbirleri Projeleri kapsamında Merkezi İhale ve Finans Kurumu’na sunulmak üzere hazırlık çalışmaları devam eden “İşsiz ve Vasıfsız Dezavantajlı Kadınların Turizm ve Sektöründe İstihdamı” konulu projesi planlanmaktadır.
 • Belirtilen bu projelerin yanı sıra, Kayseri’de faaliyet gösteren Turizm Dernekleri ve Turizm işletmeleri ile birlikte kitap ve kataloglar hazırlamakta, çeşitli “Tanıtım Çalışmaları” ve “Bilimsel Etkinlikleri” organize etmektedirler.
 • Erciyes Üniversitesi Bursu
 • Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Bursları
 • Türk Eğitim Vakfı Bursu ile
 • Bölgedeki kamu ve özel kurumlardan burs alınabilmektedir.

Fakültemize kayıt yaptıran hem kız hem de erkek öğrenciler için Kayseri’de Kredi ve Yurtlar Kurumu yurtlarının yanı sıra bir çok kamu kuruluşunun tesisleri ve özel yurtlar bulunmaktadır.dsaasdsd

Derslerin uygulamalı olarak yürütülmesinde;

 • Üniversitenin Erciyes Dağı’ndaki “Dağ Evi”nden,
 • Merkez Yerleşke’nin içinde bulunan “Hızıroğlu Konağı”ndan ve Üniversiteye ait “Talas Sosyal Tesisleri”nden yararlanılmaktadır.
 • Ayrıca, şehir merkezinde bulunan Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan turizm işletmesi belgeli konaklama işletmeleri ile seyahat acentalarından alınan destekler ile uygulamalı dersler yapılmaktadır.

Fakültenin Erciyes Üniversitesi Merkez Yerleşkesinde hizmet vermesinden dolayı üniversitenin tüm sosyal, kültürel ve spor olanaklarının tümünden Fakülte öğrencileri de yararlanabilmektedir. Merkez Yerleşkede;

 • Kadir Has Merkez Kütüphanesi’nde bulunan zengin sayılabilecek basılı kitap ve dergi arşivinin yanı sıra, e-kitap, e-dergi ve e-tez’lere de her öğrenci rahatlıkla ulaşılabilir.
 • Uluslararası Ofis’in faaliyetleri ve sağladığı imkanlar çerçevesinde; öğrenciler Sokrates/Erasmus Değişim Programlarından, Leonardo Da Vinci Projeleri’nden ve Gençlik Grubu Faaliyetlerinden faydalanabilir.
 • Bilgi ve İletişim Merkezi’nin sağladığı imkanlar çerçevesinde internet bağlantısı, online katalog ve online veri tabanı bağlantılarından yararlanılabilir.
 • Ayrıca kulüp çalışmalarının, Kültür Merkezlerinin ve çeşitli akademik birimlerin düzenlemiş oldukları geziler, müzik şölenleri, sergiler, tiyatro oyunları, konserler ve sportif karşılaşmalar ile öğrenciler tam bir sosyal ve kültürel doyuma ulaşmaktadırlar. Burada belirtilenler Merkez Yerleşkenin imkanlarının çok küçük bir kısmını oluşturmaktadır. Geri kalan imkanları ise öğrencilerin keşfetmesi beklenmektedir.

Turizm Fakültemizde Turizm İşletmeciliği Tezli/Tezsiz Yüksek Lisans ve Doktora eğitimi mevcuttur. Ayrıca kısa zaman içerisinde Turizm Rehberliği Tezli/Tezsiz Yüksek Lisans eğitimi de verilecektir.

Uluslararası Ofis’in faaliyetleri ve sağladığı imkanlar çerçevesinde; öğrenciler Sokrates/Erasmus Değişim Programları’ndan, Leonardo Da Vinci Projeleri’nden ve Gençlik Grubu Faaliyetleri’nden faydalanabilir.

Öğrenciler, Fakültenin eğitim ve öğretim planında yer alan 62 çeşit dersi dört yıllık (sekiz yarıyıllık) öğrenimleri boyunca görmektedirler. Eğitim ve öğretim planında yer Alan derslerin gruplandırılmış ağırlıkları; Yabancı Dil (İngilizce - %30 ve İkinci Yabancı Dil - %13) (%43), Turizm Meslek Grubu Dersleri (%28), Temel İşletmecilik Grubu Dersleri (%12), Seçimlik İşletmecilik ve Meslek Grubu (%9), Kültür Dersleri (%6) ve Seçimlik İngilizce (%2) şeklindedir.

Fakültemizin Turizm İşletmeciliği Bölümü, Turizm Rehberliği Bölümü ve Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü olmak üzere üç bölümü bulunmakta olup, Turizm İşletmeciliği Bölümü ve Turizm Rehberliği Bölümü şu an aktif olarak öğrenci almaktadır. Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü'ne ilerleyen yıllarda öğrenci alınması planlanmaktadır.

Erciyes Üniversitesi Turizm Fakültesi, Kayseri'nin Talas ilçesinde, Yenidoğan Mahallesi Ahmet El Biruni Caddesi'nde konumlanmıştır. Fakültemiz, şehrin kalbindeki bu adresle öğrencilere modern ve etkileşimli bir eğitim ortamı sunmaktadır. Ana kampüsün içerisinde rektörlük binasına yakın bir konumda yer almaktadır.