İntibak ve Muafiyet

İntibak veya Muafiyet Yaptırmak İsteyen Öğrencilerin İzlemesi Gereken Süreçler:


Dikkat Edilecek Hususlar:

İntibak başvuruları yalnızca öğrencinin ilk kayıt yaptırdığı eğitim-öğretim yılının Güz ders dönemi başlangıcındaki ilk 2 hafta içerisinde yapılmaktadır.

Öğrencinin, öğrenim göreceği bölümün ders içerikleri ve ders bilgi paketlerini incelemesi, muafiyet için uyumlu dersleri seçmesi açısından önemlidir.

Öğrenci, başarısız olduğu (kaldığı) derslerden muaf olamaz. Bu derslerin sisteme girilmesine gerek yoktur.

Muaf olunmak istenen derslerin hem transkriptte yer alması hem de bu derslerin ders içeriklerinin bulunması gerekmektedir.

İntibak işlemi, her dönem için ayrı ayrı değil, yalnızca 1 kez yapılmakta ve öğrencinin öğrenim göreceği tüm yarıyılları kapsamaktadır. Bu sebeple, öğrenci OBİSİS üzerinden muaf olmak istediği dersleri belirlerken, fakültemizde okuyacağı bölümün tüm yarıyıllarını dikkate alarak ders ekleme yapmalıdır.

İntibakı yapılan öğrencinin ders kaydı tamamlanmış sayılmaz. İntibak işleminin ardından, öğrencinin mutlaka ders danışmanıyla birlikte ders seçimi yapması gerekmektedir.

Erasmus, Farabi ve Mevlana programlarından gelen öğrencilerin Öğrenim Protokolü ve Transkriptlerini getirmeleri yeterlidir.

ERCİYES ÜNİVERSİTESİ ÖN LİSANS, LİSANS EĞİTİM PROGRAMLARINDA MUAFİYET VE İNTİBAK İŞLEMLERİ USUL VE ESASLARI SENATO KARARI İÇİN TIKLAYINIZ.

Önemli Not: Daha önce hazırlık okuyan ve İngilizce derslerinden muaf olmak isteyen öğrencilerin Erciyes Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu ile iletişime geçmeleri gerekmektedir.

İntibak Komisyonu