48. Turizm Haftası Etkinlikleri: Kayseri'nin Turizm Değerleri Paneli
48. Turizm Haftası Etkinlikleri: Kayseri'nin Turizm Değerleri Paneli

Fakültemiz ev sahipliğinde Prof. Dr. Cengiz Utaş Konferans Salonu’nda 48. Turizm Haftası kapsamında “Kayseri’nin Turizm Değerleri” adlı panel düzenlendi.

Kayseri Valisi Sayın Gökmen ÇİÇEK’in katılımıyla gerçekleşen panele; Üniversitemiz Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Oktay ÖZKAN, Prof. Dr. M. Hakan POYRAZOĞLU, Özvatan Kaymakamı Sayın Mine KURT, Kayseri İl Kültür ve Turizm Müdürü Doç. Dr. Şükrü DURSUN, Genel Sekreterimiz Prof. Dr. İbrahim NARİN de katıldı.

Etkinlik, “Fotoğraf ve Ebrunun Buluşması: Özbekistan” temalı sanat sergisinin açılışı ile başladı.

Serginin gezilmesinin ardından katılımcılara Özbek pilavı ikram edildi. Vali Gökmen ÇİÇEK ve Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Oktay ÖZKAN öğrencilerimize pilav ikramını kendi elleriyle yaptı.

Daha sonra “Kayseri’nin Turizm Değerleri” adlı panele geçildi.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan panelde; Kayseri Valisi Gökmen ÇİÇEK; turizm fakültelerinin, rehberlik, gastronomi ve mutfak sanatlarının önemine değinerek, “Bugün turizm fakültelerinde okuyan öğrenciler bu memleket için milli görev yapıyor. Bu memleket dışarıdan para getirmek için mühendislik çalışmaları yaparak dışarıya ürün satanları istihdama katkılarından dolayı nasıl alkışlıyorsa, turizmde faaliyet gösterenlere de ekonomiye katkılarından dolayı sonsuz teşekkür edilmesi lazım. Çünkü istihdama bu kadar çabuk katkısı olan, bir ülkeye bir vilayete bu kadar katkı sağlayan başka bir sektör ben bilmiyorum. Mühendislik fakülteleri neyse belki de daha önemlisi turizm fakülteleri” şeklinde konuştu.

Günümüzde dünyanın global bütçesinin yüzde 3.85’inin turizm olduğuna işaret eden Vali ÇİÇEK, dünyada 11 çalışandan 1’inin turizm sektöründe çalıştığını ve bu sene bu sayının her 9 kişiden 1 kişiye yükseltilmeye çalışıldığını söyledi.

Turizm fakültelerinde okuyan öğrencilerin birçoğunun kafasında başka sektörler olmasının kendisini üzdüğüne dikkati çeken Vali Çiçek, “Ben turizm fakültesinin üniversite okumak için okunacak bir fakülte olduğuna inanmıyorum. Bu fakültenin öğrencilerinin bu memleket için çok kıymetli olduğunu ve geleceğimizde çok önemli yer kavrayacağını görüyorum. Bu yüzden de üniversitede birçok fakülteye daha hiç gitmemişken hatta yalnızca bir fakülteye gitmişken bugün sizlerle beraberim” açıklamasında bulundu.

Fakültemiz Dekanı Prof. Dr. Kenan GÜLLÜ ise panel kapsamında Vali Çiçek’i fakültelerinde ağırlamaktan onur duyduğunu belirterek, etkinliğe katılan herkesin turizm haftasını kutladı. Kayseri’nin turizm alanında altın çağını yaşadığını ifade eden Prof. Dr. GÜLLÜ, “Sebebi ise insan kaynağı ile ilgili. Turizme odaklanmış bir Valimiz, bir Belediye Başkanımız, İl Kültür ve Turizm Müdürümüz, sektör temsilciliklerimiz ve Üniversitemiz bulunmakta. Bu şanstan dolayı bu nitelemenin abartılı olmayacağı görüşündeyim” dedi. Panelin sonunda Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Oktay Özkan ve Prof. Dr. Kenan Güllü, Vali Gökmen Çiçek’e teşekkür plaketi takdim etti.
18 Nisan 2024 Perşembe
Toplam 0 görüntüleme